Аз, буки, веди, глаголи, добро, есть, жичье – (моята) бисерна огърлица за празника на буквите

от Нели Мутафова

 

Аз зная буквите и животът със знанието е добър

„Родна реч, омайна сладка,
що звучиш навред край мен,
реч на мама и на татка,
реч, що слушам всеки ден.

Тя звънти, когато пея,
в радостни игри кънти…“ – Иван Вазов

„Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви,
с книжовността, таз сила нова,
ти чест и слава поднови!

Върви към мощната просвета!
В световните борби върви,
от длъжност неизменна воден –
и Бог ще те благослови!

Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, гдето знаньето живей!“  – Стоян Михайловски

Проф. Николай Райнов, обезсмъртил със словото си делото на Равноапостолите!

Икона Св. Кирил и Св. Методий

Българският президент в празничната си реч за 24 май:

„В този ден се гордеем, че дадохме нещо на света – запазихме и развихме делото на светите братя, като дадохме писменост и просветление на над 300 милиона души по света, които използват кирилицата. Делото на светите братя предначерта и европейския път на България. То допринесе за създаването и съхранението на културната ни идентичност през вековете и беше в основата на националното ни пробуждане през Възраждането“, допълни държавният глава. В словото си Росен Плевнелиев припомни, че азбуката, завещана ни от светите братя и от техните ученици, донесе светлината на познанието за над 50 националности от далечен Сибир и Монголия до сърцето на Европа.“

„На Празника на славянската и българската писменост и култура – да си припомним едно педагогическо чудо – наше българско достижение в културата и науките за ефективното преподаване: Сугестопедията!“

‘“Ние, които много обичаме да се бием с думи, бавно ще научаваме, че с думи може да се утешава, с думи може да се придава смисъл, с думи може да се мине по-красиво през живота! Нека ползваме езика за това! Честит празник! Честит език!“
С тези думи писателят Георги Господинов се обърна към зрителите на Би Ай Ти по случай 24 май.

Българският език има ясни вокали, чете се лесно и е мелодичен. Това твърди оперният певец от Австралия Марк Фаулър, който е разучавал и пял арии на много езици. Той е солист на Пловдивската опера и когато изпълнява произведения с българско либрето, всички са категорични, че той звучи дори по-ясно от колегите си българи.“ – БНТ Канал 1

Българската азбука всъщност е ПРИТЧА: Аз буки, веди глаголати! Добро ест живети дзело земля! иже (йота) како люди мислите, наш он покой. ръци слово твръдо! Ук, фрът, хер! от! Ща чръв! Ци ша! Еръ, ер, ери! Ет! Ен он! Йен йон! Юс! Ят!bukvite_n

ПРЕВЕДЕНА на съвременен български език тази уникална азбука звучи така:

Помни буквите, учи да говориш! Добре е да живееш здраво на земята!
Защото както хора мислите, наша е той опора.
Изричай словото твърдо!
Нагоре всеки да лети!
Върви!
Избягвай червея!
Покорявай висотите!
Ти мъж, ти юноша, вие хора! Човече! С ум и разум!
Във вярна посока и с ясно съзнание! Напред! Слава!

а може и другояче да се преведе:
„Аз Истина Виждам И Правя (и говоря) Добро (Благо). Ако Живеете Знаещи На Земята, Които И Каквито Хора Да Сте, Мислете За Нашия И За Другия Покой. Казвайте Словото Твърдо. Запомни Нахалнико (Невернико). Христос, Отца и Червеите, Са, И Ще Бъдат. От Ера В Ера, И В Ерите. Чудо За Теб, И За Мен. И За Всички. За Цезара, И За Кучето. И Така. От Началото До Края.”

понеже: „Първата буква е Азъ. Азът е най-висшата форма на самоосъзнаване на човека на земята, Втората е Боуки. Тя означава Посветен в Знанието, науките. Виде е силата, която всичко вижда, когато е усвоила знанието. Това е сестрата на Знанието, която ни тегли вечно нагоре. Глаголи означава две неща – говорене и действие. То е качествено само тогава, когато човек знае и вижда света с нови очи. Доброто е Благо, а Благото е Добро. „

„За грамотността на сърцето“, писателят Георги Господинов – пред завършващите випускници на Американския колеж в София – и пред всички от випуск 2016:

„Вие сте в центъра на този ден, а тайно ще кажа – и в центъра на този век.

Благодаря ви за вълнението, че съм с вас. Вълнувам се, а надявам се, че и вие, въздухът между нас е пълен с вълнение и това е прекрасно. Преди да е изчезнало, нека ви кажа на ухо: запомнете това вълнение, крийте го в джобовете си, хванете го в шепа и никога не се разделяйте с него през всичките години, които следват отсега нататък. Ако един ден усетите, че не се вълнувате, веднага си спомнете този следобед. Спомнете си го спешно, като Бърза помощ. Човек не бива и не може да живее без вълнение.“
– Страхотна реч! И някакси ме пренесе на моето завършване, преди 20+ години, когато се чувствах на върха на света, с огромни криле…

Черните перли – някои от тях:

„Колко опасно е невежеството“ – „Кирило-Методиевско“ на Георги Марков, написано преди 42 години, през времето на комунизма.
все още ужасно актуално:
„Отказът да се учиш е отказ да разбираш другите, е отказ да разбираш и себе си. Тези граждани нямат никакви сериозни проблеми освен един – как да продължат да бранят дуварите на своето невежество. И най-резултатната стратегия на тази отбрана е – като се заставят и другите да не учат, тоест като се поощри невежеството във всичките му форми.“

Накъде вървиш, „народе възродени“? – анализът на Ясен Бояджиев

„Голямата надежда в това отношение е в пазара – че с негативните и положителните примери, които дава, ще накара все повече хора да забележат и осъзнаят пряката връзка между нивото на личното благосъстояние и нивото на образоваността и уменията.“

 

Розмари Де Мео – за чистотата на езика и нашата бдителност:
„Който не знае, няма отношение.
Когато не познаваш някого достатъчно, как да го обичаш и да се грижиш за него? Той ти е непотребен, нямаш нужда от него в твоя свят…
И точно така умира един език. От забрава и незнание…
Аз не познавам баба или майка, която да комуникира с детето си!
В моята родина, те все още общуват!
Баба ми и дядо ми, майка и татко, аз и мъжът ми никога не сме били партньори!
В моята родина винаги сме спътници и сродни души!
И с цялото си сърце се надявам да съм възпитала син, който не е концентриран, енергичен и креативен, а съсредоточен, силен и творящ! Защото синът ми е българин! …
Пазете и бъдете!“

Честит празник на буквите и на хората, които ги използват, на просветата и просветителите, на културата и на всички, които чувстват днешния ден като празник
Време е да се възродим! Амин!
– Почнало се е!
Навсякъде виждам признаци на възраждане и осъзнаване

Приказка-игра: Голямото приключение на малкото таласъмче – от Никола Райков

„Избрах днешния ден, за да кача онлайн безплатната електронна версия на новата приказка-игра „Добросъците. Честит ден на българската просвета и култура и на славянската писменост! Честит празник!“

Никола Райков е автор на детски книжки и е казал неща, в които и аз вярвам:
„Вярвам, че хората се раждат добри. Ако си вложил сърцето си в нещо, ако си дал най-доброто от себе си, хората ще почувстват това и ще те подкрепят безусловно. Няма нужда да криеш това, което създаваш – хората не са крадци! Ако споделяш, на тях ще им пука, ще те следват, ще чакат с нетърпение следващата ти книга, и да, с радост ще те подкрепят, защото ще знаят, че любимият писател на децата им всъщност пише за ценностите, в които вярва. Същите неща, в които и те вярват – приятелство, любов и свобода!“

– И понеже се занимавам с маркетинг, и понеже съм твърдо убедена, че споделяйки ценните неща, ставаме още по-богати, горещо подкрепям този начин на разпространение на хубави книги – чрез качване на безплатна онлайн версия.
Благодаря!
Честит празник! Светлина в умовете и в сърцата!

Благодаря на всички мои учители! И на сайта Poznanieto.bg

Песничка за азбуката, сътворена от нашитете деца.

Анимацията е направена по идея на нашата любима учителка Меглена Запрева, (Meglena Zapreva).
Музиката написа специално за нас талантливата Влада Томова,(Vlada Tomova).
Огромни благодарности и на незаменимата ни диригентка Петя Мъглова (Petya Maglova), всеотдайните ни учителки Роси Бояджиева (Zora Boyadzhieva) и Мяна Христова (Zori Ollivierre), и на талантливия ни пианист Евгени Нинов (Evgeni Ninov) за неспиращия им стремеж да обогатяват и вдъхновяват децата на Млади Български Гласове с българско слово, музика и култура!“

Дизайнерски поход за българските букви на кирилица – по компютри и всякакви електронни устройства: За буквите, които ни казват кои сме – от архива на в-к „Капитал“

 

„Скъпи приятели, днес ние празнуваме БЪЛГАРСКИЯ ДУХ, стремежа към духовност и предприемаческата същност на народа ни, народа на България! Културната промяна, направена от нас през IX век, е жива и днес – 11 века по-късно!“
С благодарност на Пламен Русев – за силните, докосващи слова и за разрешението да ги публикувам на сайта Все по-добре.
Защото искам да събирам материали, които помагат да го укрепваме, българския дух.
Напред, науката е слънце, което във душите грей!
Напред, народността не пада, там, дето знанието живей!

 

 

Антон Дончев, класикът: „Вярвайте в нашите деца, обичайте ги! Расте едно чудесно поколение“

и понеже светът е оцелял, защото се е смял:

:) Можеш да пишеш на кирилица. Щом Кока-Кола може, значи и ти можеш. 😉 Тодор Бабриков:

„Единствената страна в света, на която фирмата „Кока-Кола “ е разрешила да пише името ѝ на кирилица, е България!
Който е учил патентно право, знае какъв огромен компромис е това!“ – и това е станало през 1966 г.!

още признаци, без претенции за изчерпателност:

Пътуващото читалище, което обикаля по градски (и извънградски) площади, „за да предаде и на вас урока по родолюбие“

Наградите „Евлоги и Христо Георгиеви“

Снимката горе е Икона на Светите братя Кирил и Методий, нарисувана отСтанислав Доспевски, храм „Успение на Пресвета Богородица“, Пазарджик.

„В началото бе Словото,
и Словото беше у Бога,
и Словото бе Бог.“
Да си пожелаем мъдростта да обичаме словото
и да използваме повече светли думи,
с които да въздигаме
и даряваме с
Надежда,
Вяра
и Любов!“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *